More and more savings on groceries (July)

In July we spent a whopping $153.53 on groceries for 2 adults and our 8 month old. Our grocery budget is $400 per month which I’m sticking with for the rest of the year since this level of savings is new to me. We were spending on average $500 per month for 2 adults. Its crazy how much we are saving and we don’t feel deprived at all, we even eat steak once a week.  What made the biggest impact on our grocery bill was we stopped buying drinks (like soda, bottled juice or milk), we started cooking everything from scratch and that means that we don’t even have a frozen pizza in our freezer, we started aggressively tracking the price of meat and make our choice of grocery store for the week based on the sales.  I dabbled in couponing this month and I’m still tweaking my method to maximize my dollar saved and minimizing my time spent messing with coupons.  One thing I definitely need to address this month is a better filing system for the coupons.  They are kind of all over the place right now since I don’t like keeping extra stuff in my purse.

monthly grocery totals

It’s the start of a new month and I’m excited to do my monthly stock up shop. My freezer is getting a little bit low, so I’ll be buying a few things that I can cook in bulk and freeze for later. The goal is to have enough pre-made food in the freezer so that we only need to cook 3 nights each week and those nights will be quick food on the grill or tacos so a max of 30 minutes from prep to table.

I assume that for each adult in our household I need ¼ lb of meat for dinner so that’s 15 lbs of meat for the month. For lunch we do chicken salads so I need ¼ of chicken breast for each salad which is 2.5 lbs of chicken breast per week for the both of us, which is about 12 lbs of chicken breast or 10 chicken breasts. This meat could come from packages of boneless skinless breasts or from 5 chickens.

I have the following in the freezer:
– 9 dinners of chicken taquitos
– 10 dinners of meatballs

I plan to add this month to the freezer:
– 15 dinners of pulled pork

Monday 8/1 shopping list

Geissler’s
5lbs potatoes – $2.00
48 oz Turkey Hill Icecream – $1.00 (with coupon)
3lbs green beans – $2.07
2lbs zucchini – $1.98
2lbs yellow squash – $1.98
2 pts grape tomatoes – $3.00
2 loaves day-old bread – $3.50

Total: $20.40

Pricerite
8 cans of olives – $7.92
1 celery stalk – $1.49
6 dozen eggs – $5.94
1 lb bacon – $3.00
1 lb sweet potato – $0.99
4 sour cream 8oz – $6.00
1 tortillas 10 ct – $2.99
5 bags frozen veggies – $4.95
2 yogurt chobani 4 packs – $5.98
2x 6 oz pepperoni – $5.98
8 chicken breast – $15.25
12 lbs pork loin – $22.00
3 lbs sweet italian sausage – $6.00
5 lbs shredded cheddar – $10.99
2 cucumbers – $1.18
1 lbs tomatoes – $0.99
hershey syrup – $1.99 (gotta have it to go with the icecream)
4 bell peppers – $4.39

Total: $108.03

Super Stock up total: $128.43

This leaves me $271.57 to use on our weekly trips for salad fixings, fresh produce and super deals on meat.  We only have 2 ribeyes left in the freezer (oh the horror) so I’m hoping to find another great deal on those.  I got about 8 ribeye steaks at $5.99 per lb where normal price for ribeyes can be between $12-$16 per lb.  If I see them that cheap again I’ll be buying a lot more than 8 steaks!  So this is a pricey week for me, what are you buying at the grocery store?